Zwyczaj saunowania pochodzi z Finlandii. Poprawia krążenie, zwiększa odporność, rozluźnia i dodaje energii. Niestety, nie każdy może z niej korzystać. Sprawdź kto z perspektywy dermatologa i lekarza medycyny estetycznej nie powinien korzystać z tej modnej w okresie zimowym aktywności.
Kwasy AHA, BHA i PHA to nie tylko skomplikowane nazwy, ale kluczowe składniki w pielęgnacji skóry. W okresie letnim, kiedy słońce świeci najjaśniej, te kwasy wymagają szczególnej uwagi.
Biostymulatory to niezwykle mocna grupa produktów, która od pewnego czasu pojawiła się na rynku estetycznym. Są to zabiegi powodujące częściowy lifting i nawodnienie na poziomie komórkowym. Działają przede wszystkim silnie odmładzająco, zagęszczająco i zwiększają napięcie i objętość skóry.
Kontrolowanie znamion barwnikowych stanowi podstawowę zapobiegania rozwojowi raka skóry. Może być wykonana w badaniu dermtoskopowym lub wideodermatoskopowym. Jest to jedna z podstawowych procedur wykonywanych przez lekarza dermatologa. Rzadko badania tego typu wykonują lekarze innych specjalności.
Grzybica to szerokie pojęcie obejmujące wiele schorzeń o charakterze wysoce zakaźnym. Grupa tych chorób jest wywoływana przez różne gatunki drobnoustrojów. W okresie letnim dość często spotykamy się w gabinecie lekarza dermatologa z tym schorzeniem. Nie tylko dlatego, że jest ono częste w tym okresie, ale też dlatego, że pacjenci chętniej odsłaniając skórę w ciepłej porze roku zauważają zmiany, które występują na skórze. Ocenia się, że zmiany chorobowe u ludzi wywołuje około 200 różnych gatunków grzybów, co czyni tą jednostkę chorobową szeroko powszechną wśród ludzi.
Lifting twarzy i szyi i to jeden z najpowszechniejszych zabiegów jakie są poszukiwane przez pacjentów. Jednak wiele osób obawia się inwazyjnych procedur chirurgicznych. Każda nowa metoda zabiegowa odpowiada na zapotrzebowanie rynku. W ten sposób około 20 lat temu opracowano technologię z użyciem nici APTOS, która pozwala na przeprowadzanie tego zabiegu w mniej obciążający sposób, z równie zadowalającymi efektami.
Trądzik różowaty – rosacea, to przewlekła choroba skóry na podłożu naczyniowym oraz łojotokowym. Najczęściej rozpoczyna się w wieku dorosłym, między 40-60 rokiem życia. Na tą chorobę cierpi nawet 10-15% populacji. Zdecydowanie częściej dotyczy ona kobiet, ale cięższe postaci rozpoznawane są raczej u mężczyzn. Zmiany dotyczą przede wszystkim środkowej części twarzy – nosa, policzków, ale także czoła, brzegów powiek, czy nawet małżowin usznych.
Trądzik pospolity to choroba dość powszechnie występująca u osób w wieku młodzieńczym. Badania pokazują, że nawet 85% osób poniżej 20 roku życia ma problemy trądzikowe ze skórą. Jednak przekroczenie wieku 20 lat, nie daje gwarancji na pożegnanie problemu. Trądzik może mieć także postać dorosłą i dotyczyć osób do 30, 40, a nawet 50 roku życia. Występuje także u noworodków i niemowląt na skutek działania hormonów odmatczynych. Ocenia się, że częściej problemy dotyczą mężczyzn. To oni z reguły borykają się także z większym nasileniem problemu chorobowego.
Infekcje wirusem brodawczka ludzkiego (HPV – Human Papilloma Virus) są częstą chorobą przenoszoną drogą płciową. Problem wstydliwy jak i kłopotliwy.
Problem androgenowego wypadania włosów dość powszechnie dotyczy mężczyzn. Przyjął się nawet żart, że nic komuś w życiu nie wyszło tak jak włosy.. Nikomu nie jest obcy widok mężczyzny z tak zwanym wysokim czołem, zakolami, przerzedzeniem szczytu głowy. Uważa się, że to normalna kolej rzeczy, i że nic się nie da z tym zrobić. Przypadłość głównie dotycząca panów, choć nie tylko. Kobiety też dotyka ten problem.
Okres ciąży to czas szczególny w życiu każdej kobiety, w który szczególnie dba ona o siebie. Stosuje zwykle preparaty suplementacyjne, zdrowo się odżywia, używa wyselekcjonowanych kosmetyków. Włosy w tym czasie są grube, pełne blasku. Niestety po porodzie ten stan rzeczy ulega pewnym zmianom. Włosy zaczynają wypadać. Sytuacja ta dotyczy praktycznie wszystkich kobiet. Jest ona procesem przejściowym, przemija po kilku miesiącach. Może trwać różnie długo, w zależności od tego czy kobieta karmi piersią i jak długo. Ocenia się, że kobieta traci w tym czasie nawet 20-30% swoich włosów.
Toksyna botulinowa jest jednym z pierwszych produktów stosowanych w medycynie estetycznej. Historia zabiegów medycyny estetycznej z jej użyciem ma już ponad 30 lat. Doświadczenie i ilość pacjentów poddanych temu zabiegowi na całym świecie jest ogromna.
W dzisiejszych czasach medycyna estetyczna święci triumf stale wzrastającego zainteresowania. Szacuje się, że roczny przyrost usług estetycznych w Polsce waha się w przedziale 12-15% do roku poprzedniego. Z zabiegów korzystają przede wszystkim kobiety – stanowią one 85%. Najchętniej korzystają z zabiegów z użyciem toksyny botulinowej, w dalszej kolejności z mezoterapii, wypełniaczy tkankowych, zabiegów z użyciem tkanek autologicznych, zabiegów laserowych, zabiegów z użyciem nici. Panie chętnie korzystają również z zabiegów na ciało – takich jak lipoliza, endermologia, karboksyterapia, krioterapie i wiele innych. A co z mężczyznami?
Okres przygotowań do ślubu jest niezwykle gorący. Wybór Sali, muzyki, sukni, fotografa stanowią kluczowe elementy udanej imprezy weselnej. Ale niezwykle istotna jest prezencja Panny Młodej. Kiedyś wystarczała wizyta u kosmetyczki. Dzisiejsze Panny Młode chcą czegoś więcej i mają do tego odpowiednie narzędzia. Medycyna estetyczna wychodzi im naprzeciw. Jednak żeby zaczerpnąć jak najwięcej z tych efektów trzeba do zabiegów podejść z głową…. i odpowiednio wcześnie
Rewitalizacja i stymulacja skóry to podstawa to utrzymania jej w dobry stanie, a także w celu zapobiegania postępowi jej starzenia.
Zabiegi laserowe cieszą się dużą popularnością w dzisiejszych czasach. Pozwalają one zaopatrzyć różne potrzeby skóry. Jednymi z bardziej poszukiwanych zabiegów są te, które pozwalają walczyć z bliznami i innymi niedoskonałościami skóry.
Powikłania w medycynie estetycznej to temat niewygodny. Nie mniej jednak, z racji coraz większej popularyzacji tej dziedziny medycyny także coraz bardziej powszechny.
Ostatnio w gabinetach medycyny estetycznej możemy spotkać się z zabiegiem o nazwie lifting hybrydowy. Większość pacjentek kojarzy ten raczej z procedurą chirurgiczną. Ale czy na pewno? Co to znaczy to tajemnicze pojęcie?
Okres jesieni to czas kiedy sezon zabiegów laserowych uważamy za otwarty. Mamy tu szerokie pole do popisu – począwszy od zabiegów epilacji, przez zabiegi frakcjonowania po zabiegi naczyniowe.
Jak przetrwać lato aby skóra na tym nie ucierpiała?
Lato to trudny czas dla naszej skóry. Dbamy o nią przez okres jesienno - zimowy aby zaprezentować się jak najlepiej latem, na plaży.. a po sezonie zbieramy żniwo naszej niefrasobliwości, jeżeli odpowiedni się nie zabezpieczymy.
Polecam nowy numer miesięcznika Zwierciało :)
Jednym z częściej wykonywanych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej są zabiegi mające na celu powiększenie i konturowanie ust.
Usta to niezwykle ważny aspekt kobiecej urody i atrakcyjności. Pełne, kształtne wargi to marzenie każdej kobiety, a dzisiejsze zabiegi medycyny estetycznej pozwalają zaspokoić tą część naszej próżności.
To bardzo popularny zabieg wśród pacjentów i również mocno rozpropagowany przez gwiazdy showbiznesu jako tak zwany wampirzy lifting. Jest niezwykłym zabiegiem regeneracyjnym, który pozwala na odmłodzenie skóry, poprawę jej gęstości i kolorytu, ale także redukujący niedoskonałości, blizny czy przebarwienia.