Powikłania w medycynie estetycznej to temat niewygodny. Nie mniej jednak, z racji coraz większej popularyzacji tej dziedziny medycyny także coraz bardziej powszechny. 

Najważniejszym gwarantem powodzenia takich zabiegów jest wybór wykwalifikowanego lekarza, który poza studiami medycznymi ukończył szereg szkoleń dających mu możliwość pracy w medycynie estetycznej. Są to nie tylko kursy podnoszące kwalifikacje, uczące nowych technik, ale także te mówiące o powikłaniach tej dziedziny. Dobry lekarz zajmujący się estetyką powinien znać elementy dermatologii, chirurgii, być świadomym zdrowotnych przeciwwskazań do zabiegów. Powinien brać czynny udział w konferencjach naukowych, które dostarczają najlepszej wiedzy odnośnie trendów medycyny estetycznej.

Duża część zabiegów upiększających jest wykonywana przez kosmetyczki czy kosmetologów. Jednak tylko lekarz ma odpowiednie wykształcenie do wykonywania zaawansowanych zabiegów inwazyjnych,  szczególnie takich jak: podanie kwasu hialuronowego lub innych wypełniaczy tkankowych, podane toksyny botulinowej, wykonanie zabiegów z użyciem preparatów krwi (osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste), założenie nici liftingujących i PDO, wykonywanie mezoterapii igłowej, wykonywanie laserowych zabiegów na naczyniach, usunięć zmian skórnych, laserowej redukcji blizn, przebarwień, tatuaży, głębokich peelingów chemicznych. Należy pamiętać, wybierając się na zabiegi estetyczne, że tylko lekarz posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i techniczne możliwości do prowadzenia leczenia, w razie wystąpienia powikłania. 

Co jest powiklaniem po zabiegach i czego trzeba być świadomym? Powikłanie może być łagodne - pod postacią krwiaka, obrzęku, zaczerwienienia, powstania strupka, oparzenia skóry chemicznego i po zabiegach laserowych. Może też być bardzo poważne i zagrażający zdrowiu i życiu jak wstrząs anafilaktyczny, martwica po ucisku naczynia kwasem hialuronowym lub innym wypełniaczem, opadnięcie powiek po toksynę botulinowej lub dysfunkcja innych mięśni, deformacje po źle założonych niciach, blizny, zakażenia skóry. 

Gdy zabieg wykonywany jest u wykwalifikowanego lekarza, ten zawsze jest przygotowany na udzielenie pomocy w razie powikłań. Posiada odpowiednie leki i umiejętności radzenia sobie w takiej sytuacji. Odesłanie pacjenta na SOR, jak miało to miejsce w kilku bardzo głośnych sprawach o powstaniu martwicy po stosowaniu wypełniaczy w gabinetach kosmetycznych, nie jest prawidłowym krokiem. W naszym kraju brak regulacji prawnych strikte określających kto jakie zabiegi może wykonywać, dlatego osoby nieodpowiednio wykwalifikowane korzystają z tego. Na szczęście trwają prace nad odpowiednią ustawą. Jednak do tego czasu pacjenci muszą pamiętać aby wybierać świadomie i bezpiecznie! Pozorna oszczędność finansowa nie jest warta ryzykowania zdrowia i życia.

#medycynaestetyczna #wbezpiecznychrękach #wybierajświadomie