Toksyna botulinowa jest jednym z pierwszych produktów stosowanych w medycynie estetycznej. Historia zabiegów medycyny estetycznej z jej użyciem ma już ponad 30 lat. Doświadczenie i ilość pacjentów poddanych temu zabiegowi na całym świecie jest ogromna.

Botox działa porażająco na komórki mięśniowe, przez co doprowadza do unieruchomienia grup mięśniowych do których został podany. W zależności od cech indywidualnych jego działanie utrzymuje się od 3-6 miesięcy. Efekty nie są widoczne od zaraz, trzeba na nie poczekać. Sam zabieg jest szybki i praktycznie bezbolesny – kilka wkłuć w daną okolicę i gotowe. Pierwsze oznaki pojawiają się po około 2-3 dobach, natomiast pełen efekt po 7-10 dniach. Po okresie działania toksyny efekty ustępują całkowicie. Zabieg można powtórzyć. Zaleca się, żeby nie wykonywać go jednak częściej niż 3 miesiące. Dobrze jest „dać wrócić” mięśniom do możliwości fizjologicznego funkcjonowania. Wizyta u wyszkolonego specjalisty pozwoli opracować dobrą częstotliwość zabiegów, żeby osiągnąć pożądany efekt. Zabieg jest bezpieczny, efekty przewidywalne – pod warunkiem wykonywania zabiegu u specjalisty! Osoby, które nie posiadają odpowiednich uprawnień – nie są lekarzami, nie mają wiedzy, gdzie tak naprawdę podać botox by uzyskać optymalny i bezpieczny wynik zabiegu.

Pomimo tego botox ciągle budzi wiele wątpliwości wśród pacjentów. Dlaczego? Przedstawię tu kilka faktów i mitów

 

Czy będzie bolało?

Botox to stosunkowo mało nieprzyjemny zabieg. Kilka ukłuć, lekkie szczypanie i to wszystko. Nie wymaga stosowania zewnętrznych kremów znieczulających. Zabieg typu lunchowego – kilka minut i gotowe. Rzadko mamy do czynienia z siniakami, ślady są minimalne.

 

Czy jeśli wykonam botox raz już zawsze będę musiała powtarzać?

Jeśli chcemy utrzymać efekt to tak, ale nie jest to konieczne. Toksyna botulinowa działa czasowo. Jej efekty są w pełni odwracalne. Jeżeli nie jest on zadowalający zabiegu można nie powtarzać. Pacjent nie będzie mieć z tego powodu negatywnych konsekwencji. Jeśli jednak zabieg nie będzie wykonany przez dłuższy okres, wtedy zmarszczki zaczną się pogłębiać, co wynika z naturalnych procesów starzeniowych skóry.

 

Czy będę wyglądać sztucznie?

Jeśli zabieg wykonuje lekarz, przeszkolony do podawania toksyny botulinowej zna zasady jej bezpiecznego podawania. Potrafi uzyskać optymalny dla pacjenta efekt zabiegu po odpowiednim zbadaniu mięśni, ich funkcjonalności, nasilenia mimiki. Dobiera odpowiednią dawkę – dla każdej okolicy w przypadku praktycznie każdej toksyny botulinowej (Botox, Vistabel, Bocouture, Azzalure) zarejestrowana jest konkretna dawka, która pozwoli uzyskać optymalny i bezpieczny efekt. Obecnie minął już trend na „zabetonowane” twarze. Zabiegi wykonuje się tak, żeby pozbyć się niechcianych zmarszczek, pozwalając na jednoczesny komfort pozostawienia pewnej mimiki.  

 

Co jeśli wyjdzie nieładnie?

Jeśli zabieg wykonuje specjalista wie jak uzyskać pożądany efekt. Przede wszystkim należy dokonać oceny pacjenta. Czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu, zbadać funkcjonowanie mięśni. Niezmiernie ważna jest kontrola po zabiegu. To pozwala uzyskać najlepsze efekty. Powinna zostać przeprowadzona około 2 tygodnie po wykonanym zabiegu. Można wtedy dołożyć pewną dawkę toksyny, jeżeli to konieczne. Jeśli pomimo tego nie jest to to, o co nam chodziło, działanie toksyny jest czasowe i całkowicie odwracalne. Przeminie.

 

Czy zabieg może wykonać kosmetyczka?

Nie może. Toksyna botulinowa to lek. Przeznaczona jest tylko do użytku przez lekarza. Jeśli zachęca korzystna cena tego zabiegu w salonie kosmetycznym nie należy się decydować. W niewykształconych rękach może wywołać dotkliwie nieprzyjemne efekty. Lekarz po odpowiednią wiedzę aby posługiwać się tym preparatem. Wynika ona z lat nauki na studiach, specjalizacji, wszelkich certyfikowanych kursach. To wszystko wpływa na cenę, ale też gwarancję bezpieczeństwa. Tanio nie zawsze znaczy dobrze i bezpiecznie, a przecież to jest najważniejsze.