Jak przetrwać lato aby skóra na tym nie ucierpiała?

Lato to trudny czas dla naszej skóry. Dbamy o nią przez okres jesienno - zimowy aby zaprezentować się jak najlepiej latem, na plaży.. a po sezonie zbieramy żniwo naszej niefrasobliwości, jeżeli odpowiedni się nie zabezpieczymy.

Słońce działa pozytywnie na naszą skórę stymulując wytwarzanie witaminy D. Do tego procesu wystarczy jednak tylko kilkunastominutowa ekspozycja dziennie. Powyżej tego czasu słońce zaczyna oddziaływać negatywnie. Skóra niezabezpieczona po dłuższej kąpieli słoneczne reaguje rumieniem, oparzeniem, złuszczaniem. To widzimy na zewnątrz. W środku dochodzi do reakcji zapalnej z pobudzeniem komórek tkanki łącznej prowadzącym z biegiem lat do postępującej elastozy posłonecznej. 

sun1

Co to znaczy?

Mniej więcej tyle, że nasza skóra się starzeje. Staje się bardziej wiotka, traci swoją spoistość, tworzą się zmarszczki, przebarwienia, poszerzone naczynia. I o ile jeden czy dwa lata nie zrobią aż takiej różnicy, to 20 lat takiej rutyny zrobi swoje.

Kolejny problem do działanie kancerogenne. Jest to proces, w przebiegu którego chodzi do powstawania zmian nowotworowych. Mogą one być niezagrażające życiu jak rak podstawnokomókowy skóry, ale również mogą pojawić się te, które są bardzo poważne - takie jak czerniak, rak kolczystokomókowy i inne.

Dlatego tak niezmiernie ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. A więc jak to robić?

Po pierwsze rozsądne podejście do ilości czasu spędzonego na słońcu. Należy unikać intensywnego opalania w godzinach 12-16. Po drugie kremy z filtrami UVA oraz UVB i to te wysokie - 30 - 50SPF. Krem z filtrem 6SPF daje ochronę kilku minutową, czyli tak naprawdę żadną. Niższe filtry można stosować w godzinach popołudniowych, oraz kiedy skóra jest już opalona i istnieje mniejsze ryzyko oparzenia. Szczególnie należy pamiętać o ochronie dzieci - u nich oparzenia mogą mieć najpoważniejsze skutki. Po trzecie nawilżanie po opalaniu - mam tu na myśli kremy pielęgnacyjne a także zabiegi z zakresu kosmetyki i medycyny estetycznej. Mezoterapia igłowa, zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, kolagenem świetnie zrewitalizują skórę po wakacjach. Zabiegi oczyszczające z użyciem peelingów ziarnistych, enzymatycznych, kawitacja, delikatne kwasy owocowe - to zabiegi na lato. Po czwarte kontrola znamion po sezonie. Jeżeli posiadamy znamiona skórne warto pokazać je dermatologowi po okresie letnim. Najlepiej gdy pierwsza opalenizna już zejdzie. Łatwiej oceniać je na skórze bledszej. Każde znamię, niezależnie od wieku pacjenta, może ulec transformacji nowotworowej. Warto więc wykonać badanie dermatoskopowe raz do roku.

sun2