Kontrolowanie znamion barwnikowych stanowi podstawowę zapobiegania rozwojowi raka skóry. Może być wykonana w badaniu dermtoskopowym lub wideodermatoskopowym. Jest to jedna z podstawowych procedur wykonywanych przez lekarza dermatologa.  Rzadko badania tego typu wykonują lekarze innych specjalności.

Jednym ze stosowanych do tego urządzeń jest wideodermatoskop. Najogólniej określić można to jako badanie znamion przy pomocy specjalistycznej kamery umożliwiającej analizę zmian na ekranie komputera.

Badanie wideodermatoskopowe znamion skórnych stanowi ważny element w diagnostyce i w profilaktyce nowotworów skóry, przede wszystkim czerniaka. Wideodermatoskopia opiera się na tej samej zasadzie, co dermatoskopia. W odróżnieniu od niej zapewnia jednak możliwość obejrzenia zmiany na ekranie komputera i uzyskanie dużego powiększenia – nawet do 200 razy. Pozwala również na nagrywanie obrazów zmian i porównywanie ich wyglądu podczas kolejnego badania.

Wideodermatoskopia a dermatoskopia

Badanie wideodermatoskopowe to nieinwazyjna, w pełni bezpieczna, bezbolesna, łatwo powtarzalna procedura diagnostyczna. Polega na przeprowadzeniu szczegółowego badania skóry całego ciała lub tylko wybranego fragmentu. Jest to bardziej zaawansowana forma dermatoskopowej oceny znamion. Często wykorzystuje moduł analizy, który pozwalać porównać dane znamię pacjenta do zapisanych w bazie obrazów z potwierdzonym wynikiem badania histopatologicznego. Ułatwia to klasyfikację zmiany i umożliwia podjęcie decyzji o jej ewentualnym usunięciu lub konieczności obserwacji.

Kto powinien się poddać badaniu dermatoskopem?

Tak naprawdę każdy, ponieważ u każdego z nas występują znamiona. Wideodermatoskopia za to jest badaniem bardziej specjalistycznym i jest dedykowana dla pacjentów z dużą ilością znamion, lub ze zmianami sklasyfikowanymi w badaniu podstawowym jako konieczne do obserwacji.

Badanie to powinny wykonać zwłaszcza osoby znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka czerniaka skóry, czyli mające wiele znamion barwnikowych, jasną karnację lub przypadki nowotworów skóry wśród najbliższych krewnych. Także osoby, które często korzystają z solarium lub opalają się lub mają skłonności do oparzeń słonecznych, chorują na choroby skóry lub inne choroby, które wymagają stosowania leków immunosupresyjnych. Badanie wideodermatoskopii zalecane jest każdorazowo w przypadku zmiany skórnej, która się łuszczy, krwawi, swędzi, ma nieregularne brzegi, niejednolity kolor, nagle się pojawiła i szybko rośnie.

Do jakiego lekarza należy się zgłosić?

W celu oceny zmian skórnych należy zgłosić się do dermatologa. Na podstawie wywiadu, objawów i badania fizykalnego pacjenta za pomocą dermatoskopu omówi z pacjentem dalsze postępowanie, np. skieruje pacjenta na wideodermatoskopię lub na pobranie wycinka skóry do oceny histopatologicznej. Wideodermatoskop nie jest standardowym wyposażeniem gabinetów dermatologicznych, stąd może okazać się koniecznie skierowanie pacjenta na oddzielne badanie.

Co zbadamy w wideodermatoskopii?

Badaniem tym można wykryć wczesne stadia czerniaka i inne nowotwory skóry. Metoda ta pozwala na długoterminową obserwację, wykrywanie nowych lub zmienionych znamion. Pozwala na stworzenie indywidualnej mapy zmian skórnych. Badanie wideodermatoskopowe znajduje zastosowanie również w diagnostyce nienowotworowych zmian skórnych, np. chorób pasożytniczych, w tym świerzbu, rogowacenia łojotokowego, naczyniaków.

Jak przebiega wideodermatoskopia?

Przed badaniem przeprowadzany zbierany jest dokładny wywiad medyczny dotyczący m.in. przebytych nowotworów skóry, chorób wśród najbliższych członków rodziny, doświadczanych dolegliwości.

Następnie dermatolog może wykonać ręczną dermatoskopię. Następnie przystąpi do badania skóry kamerą wideodermatoskopią, za pomocą której przekazuje obraz do komputera, gdzie następuje analiza zmiany i zapis obrazu w formie elektronicznej. Badanie nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań, ale lepiej jest wykonywać je na nieopalonej skórze. Zajmuje od kilkunastu minut do nawet godziny – w zależności od ilości badanych zmian. Po badaniu pacjent otrzymuje raport, w którym znajdują się informacje o znamionach zakwalifikowanych do obserwacji i usunięcia.

 

Niewątpliwą zaletą tego badania jest jego dokładność i możliwość prowadzenia tzw. follow up podejrzanych znamion. Kamery wideodermatoskopowe powiększają zmiany nawet do 200 razy, mają wysoką rozdzielczość, programy są wyposażone w analizatory znamion, w których wgrane są obrazy porównawcze innych, zbadanych już histopatologicznie zmian. Zwiększa to możliwość postawienia trafnej diagnozy. Dzięki tej metodzie można skutecznej oceniać co tak naprawdę powinno zostać usunięte ze skóry. Jednak dalej najważniejsza jest wiedza i doświadczenie osoby badającej.