Zabiegi laserowe cieszą się dużą popularnością w dzisiejszych czasach. Pozwalają one zaopatrzyć różne potrzeby skóry. Jednymi z bardziej poszukiwanych zabiegów są te, które pozwalają walczyć z bliznami i innymi niedoskonałościami skóry. 

Trądzik i jego powikłania są problemem wielu pacjentów. Także przebarwienia, poszerzone pory i inne niedoskonałości, które powodują, że skóra jest niejednolita. Na przeciw tym problemom wychodzą zabiegi laserowe, a przede wszystkim zabiegi frakcjonowania skóry. Wśród najpopularniejszych znajdują się zabiegi laserem ablacyjnym CO2. To unikalna technologia, która polega na tym, że światło lasera frakcyjnego CO2 ablacyjnego wnika w skórę i jest pochłaniane przez zawartą w niej wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance do bardzo wysokiej temperatury, a potem jej odparowania. Powstają mikroskopijne ubytki, które następnie stymulują rozwój procesów naprawczych skóry poddanej zabiegowi. W ten sposób powodujemy redukcję blizn, przebarwień, poszerzonych porów, poprawiamy napięcie skóry, zmniejszamy głębokie blizny i zmarszczki. Skóra po zabiegu jest ujędrniona, zdecydowanie bardziej elastyczna, gładka, po prostu odświeżona. Zabiegi tego typu urządzeniami są niezwykle efektywne w swoim działaniu i popularne na rynku medycyny estetycznej.

Należy pamiętać, że zabiegi ablacyjnym laserem frakcyjnym należy wykonywać w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym. Skóra na miesiąc przed i po zabiegu nie może być opalana. Po samym zabiegu niezbędny jest około tygodniowy okres rekonwalescencyjny. Skóra po zabiegu jest mocno zaczerwieniona, następnie podlega kilkudniowemu złuszczaniu. Przejściowy rumień pozabiegowy może utrzymywać się od kilku dni do kilku tygodni. Niezbędne jest przestrzeganie wydanych po zabiegu zaleceń, aby uniknąć możliwych powikłań (infekcja bakteryjna, wirusowa, przebrawienia). Zwykle stosowana jest wazelina kosmetyczna lub jej pochodne, kremy przyspieszające regenerację naskórka. W wybranych przypadkach wskazana jest profilaktyka doustna opryszczki. W czasie okresu regeneracyjnego nie zaleca się intensywnego wysiłku fizycznego, korzystania z saun czy basenów, a także wykonywania makijażu. 

Wskazania do zabiegu

 • Blizny potrądzikowe lub trądzik o niewielkim nasileniu
 • Poszerzone pory, skóra łojotokowa
 • Przebarwienia
 • Zmarszczki
 • Utrata jędrności, brak zwartej struktury skóry

Przewciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i karmienie piersią
 • aktywne infekcje skóry bakteryjne, wirusowe, grzybicze
 • opalanie
 • stosowanie leków fotouczulających, tetracyclin, retinoidów do 6 miesięcy wstecz, i innych
 • padaczka, cukrzyca, bielactwo, łuszczyca
 • choroby nowotworowe

Każdy pacjent jest kwalifikowany indywidualnie. Parametry zabiegowe dobierane są adekwatnie do istniejących problemów skóry.